Dobór okularów przeciwsłonecznych zwykle zaczyna się od wybrania modelu, który podoba się nam wizualnie. Nie ma w tym nic dziwnego – okulary mają być także ciekawym dodatkiem do stroju i ozdobą. Nie wolno jednak na tym poprzestać. Szkła przeciwsłoneczne mają bowiem za zadanie chronić oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem, a same okulary muszą być całkowicie bezpieczne dla użytkownika. O czym zatem pamiętać, szukając idealnego modelu?

Wybierz odpowiedni filtr UV

To, że okulary posiadają przyciemnione szkła nie oznacza wcale, że chronią wzrok przed promieniowaniem słonecznym. Zmniejszona przepuszczalność soczewki ogranicza przepływ światła widzialnego, ale nie jest żadną barierą dla promieniowania UV. Właśnie dlatego przed zakupem okularów warto sprawdzić czy posiadają specjalny filtr blokujący promieniowanie ultrafioletowe. Chcąc zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, wybierać należy jedynie te modele, które wyposażono w filtr UV400. Tylko takie soczewki zabezpieczają zarówno przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Sprawdź przepuszczalność soczewek

Przepuszczalność soczewek to po prostu stopień ich przyciemnienia i co za tym idzie – zdolność do blokowania intensywnego światła słonecznego. Szkła dzielimy na pięć kategorii oznaczonych numerami od 0 do 4. Szkła kategorii 4 są bardzo ciemne i przepuszczają zaledwie od 3 do 8% światła, podczas gdy soczewki kategorii 0, są prawie lub całkowicie przejrzyste i blokują zaledwie do 20% światła. Najczęściej stosowane i polecane – okulary ze szkłami o przepuszczalności kategorii 2 i 3. Alternatywą są też okulary fotochromowe, które same dopasowują barwę szkieł do nasłonecznienia.

Dobierz model do konkretnych potrzeb

Okulary kupuje się do różnych celów. Chcąc uprawiać jogging lub jeździć na rowerze, najlepiej wybrać wyspecjalizowane okulary sportowe. Dzięki temu otrzymujemy produkt dopasowany do konkretnych potrzeb pod względem konstrukcji, przepuszczalności i zastosowanych materiałów. To samo dotyczy każdej innej dziedziny – przed zakupem warto sprawdzić, czy dany model nadaje się dla kierowcy, wędkarza lub narciarza.

Sprawdź z czego wykonana jest oprawka

Szkła bezpieczne dla oka muszą być też bezpieczne dla twarzy. Przed zakupem warto sprawdzić, czy oprawka nie jest np. wykonana z tworzywa zawierające uczulające substancje – np. nikiel. Najbezpieczniej kupować okulary przeciwsłoneczne z poliwęglanu lub grilamidu. Mają one dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, są bardzo lekkie i nie powodują żadnych alergii.

Wybierz model z soczewkami polaryzacyjnymi

Bezpieczne dla oczu okulary zabezpieczać powinny przed odbłyskami i odbiciami światła. Można ich uniknąć, stosując specjalne powłoki antyrefleksyjne, ale najlepszą metodą stanie się wybór szkieł z filtrem polaryzacyjnym. Jest to specjalna płytka z materiału mającego zdolność do przepuszczania światła padającego jedynie pod konkretnym katem. Niweluje to odblaski od szyb, śniegu, karoserii samochodowej czy jasnego piasku. Takie okulary poprawiają również kontrast widzenia i dzięki temu są bardzo lubiane przez kierowców, sportowców czy podróżników.