Dobra widoczność na drodze zapewnia bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. I nie ma tu znaczenia, czy nasz środek transportu posiada silnik. Rowerzyści, chcąc zagwarantować sobie maksymalny komfort oraz spokój sięgają po zaprojektowane specjalnie dla nich okulary przeciwsłoneczne. Pozwalają one uniknąć oślepienia przez słońce oraz odbłysków światła, które utrudniają prowadzenie. Jednak najważniejsze pytanie to – jak dobrać odpowiedni rozmiar okularów na rower?

Dlaczego rozmiar okularów rowerowych jest ważny?

Dopasowanie oprawek do twarzy ma znacznie nie tylko dla komfortu użytkowania. W przypadku prowadzenia pojazdu mechanicznego, szczególnie ważne jest, aby okulary pewnie utrzymywały się na miejscu. O ile zbyt małe oprawki będą uciążliwe głównie ze względu na nieprzyjemny ucisk, to za duże mogą nieustannie się zsuwać. To zaś będzie przyczyną utraty koncentracji i pogorszenia się bezpieczeństwa jazdy.

Jazda na rowerze jest czynnością bardzo dynamiczną, w której udział bierze wiele mięśni, a ciało nieustannie się porusza. Dlatego też rowerzysta jest znacznie bardziej narażony na to, iż oprawki będą się zsuwać. Nowoczesne okulary dla rowerzystów wyposażane są coraz częściej w różnego rodzaju usprawnienia, które w pewnym stopniu ograniczają tego typu niebezpieczeństwa – niemniej dobór rozmiaru jest nadal kwestią kluczową.

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary dla rowerzysty?

Najważniejsze gabaryty to szerokość całkowita oraz wysokość soczewek. Są to kluczowe parametry w przypadku dobierania okularów rowerowych, gdyż właśnie od nich zależy czy konkretna para będzie prawidłowo trzymać się na twarzy i – co również jest bardzo ważne – odpowiednio na niej leżeć.

Szerokość okularów to po prostu odległość pomiędzy dwoma skrajnymi punktami po lewej i prawej stronie. Wypadają one zwykle na zawiasach zauszników. Zbyt wąskie okulary zazwyczaj powodują poważny dyskomfort, są przyczyną bolesnych odcisków lub nawet nie można ich założyć, ze względu na za mały rozstaw zauszników. Zbyt szerokie oprawki w czasie jazdy spadać stwarzają niebezpieczeństwo spadania lub zsuwania się w kierunku koniuszka nosa. Obniżająca się górna krawędź oprawki często ogranicza pole widzenia, a same szkła w takiej sytuacji nie będą dobrze chronić przed odblaskami i światłem, które po prostu przedostanie się ponad nimi.

Wysokość szkieł jest również bardzo istotna. Zbyt duże (opierające się na kościach policzkowych) powodują, że oprawki nie leża prawidłowo na twarzy, łatwiej się zsuwają i nie są stabilne. Dlatego zwracajmy na nie uwagę.

Jak dokonać pomiarów?

Optymalny rozmiar okularów rowerowych najłatwiej określić na podstawie pomiarów dobrze dopasowanej pary. Jeżeli posiadamy zatem już inne okulary przeciwsłoneczne lub sportowe, warto po prostu zmierzyć ich szerokość oraz wysokość szkieł. Jeżeli szukamy pierwszej pary najlepiej poprosić o pomoc znajomych i pożyczyć do testów ich okulary.

Jeśli chodzi o techniki pomiaru, to szerokość mierzymy linijką pomiędzy najbardziej wysuniętymi na lewo i prawo punktami oprawy. Wysokość szkieł sprawdzamy, ustawiając miarkę na samym środku ich tarczy. Tym sposobem uda nam się dobrać jak najlepiej okulary na rower.