Chcesz kupić okulary przeciwsłoneczne, ale nie wiesz, na jaki rozmiar powinieneś się zdecydować? Zanim wybierzesz konkretny model, zwróć uwagę na jego szczegółowe parametry, w tym szerokość soczewki, szerokość mostka oraz długość zausznika. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym z łatwością dobierzesz właściwy rozmiar okularów.

Sprawdź parametry swoich dotychczasowych okularów

Jeśli już od jakiegoś czasu nosisz okulary, mogą one być dla Ciebie wskazówką w wyborze prawidłowego rozmiaru nowego modelu. Kluczowe wytyczne znajdziesz na ich wewnętrznej stronie – zazwyczaj szczegółowe parametry są naniesione przez producenta na zauszniku. Przyjrzyj się dokładnie, jakie napisy widnieją na Twoich okularach. Zwykle trzy ostatnie liczby oznaczają szerokość soczewki, szerokość mostka oraz długość zausznika. Wszystkie wartości na ogół są wyrażane w milimetrach.

Wysokość i szerokość soczewki

Zanim zdecydujesz się na konkretne okulary, zwróć uwagę na szczegółowe parametry szkieł. Bardzo ważne są parametry dotyczące ich szerokości, czyli odległości mierzonej od prawej do lewej strony tarczy okularowej. Jeśli zdecydujesz się na okulary o stosunkowo szerokich szkiełkach, zadbasz o duże pole widzenia w poziomie. Istotną kwestią jest także wysokość soczewki. W przypadku okularów przeciwsłonecznych należy wybierać modele o większych rozmiarach, które świetnie zabezpieczą przed słońcem . Przykładem mogą być okulary Arctica S-157 o wysokości szkieł z oprawką wynoszącą 52 mm.

Okulary Arctica S-157B

Zausznik i mostek w okularach – co warto wiedzieć?

Istotną kwestią w wyborze okularów jest także długość zausznika. Jak powinny leżeć idealnie dopasowane okulary po założeniu? Przyjmuje się, że załamanie zausznika musi być tuż nad uchem. Dzięki temu okulary będą w sposób stabilny trzymać się na uszach, bez ryzyka niekomfortowego zsuwania się z twarzy. Ważną kwestią jest również sam mostek, który najlepiej dopasować do położenia oczu. Jeśli są one blisko osadzone, lepiej wybrać okulary o odpowiednio krótszym mostku.

Okulary Arctica S-236

Zmierz parametry szkieł kartą kredytową

Czy wiesz, że w wyborze odpowiedniej wielkości okularów pomocna może okazać się karta kredytowa? Jej szerokość odpowiada szerokości szkieł w standardowym rozmiarze, który wielu producentów określa jako M. Jak dokonać prawidłowych pomiarów? Wystarczy krótszą długością przyłożyć do nosa kartę kredytową – tak, aby róg był na jego środku. Jeśli druga końcówka styka się z zakończeniem oka, rozmiar średni będzie dobrym wyborem. Jeżeli natomiast kończy się poza obszarem oka, lepiej zdecydować się na mniejsze okulary przeciwsłoneczne (S). Z kolei gdy karta nie dosięga zakończenia oka, należy postawić na największy rozmiar (L).

Nakładki polaryzacyjne zielone SunStyle M

Warto podkreślić, że nie tylko same okulary są dostępne w różnych rozmiarach, ale także nakładki polaryzacyjne. Jeżeli szukasz większego modelu, możesz wybrać np. nakładki polaryzacyjne szare SunStyle w rozmiarze L.