Niezależnie od tego, czy nosimy okulary sportowe, przeciwsłoneczne lub korekcyjne, musimy dbać o ich czystość. Dotyczy to nie tylko szkieł, ale także oprawek. Prawidłowe czyszczenie to zabieg, który nie pozwoli spojrzeć na świat z krystaliczną przejrzystością, ale także przedłuży żywotność okularów i pozwoli zachować ich estetykę. O czym zatem pamiętać zabierając się za czyszczenie okularów?

Czym czyścić okulary?

Do usuwania zabrudzeń z okularów stosowana być powinna przeznaczona tylko do tego celu ściereczka z mikrofibry. Jest to bardzo miękka tkanina, która nie uszkodzi powierzchni soczewek i nie pozostawia na szkłach włókien.

Na liście „grzechów” popełnianych z pośpiechu jest przecieranie soczewek chusteczkami higienicznymi lub nawilżanymi, ręczników papierowych, rąbka koszuli czy papieru toaletowego. Materiały te ze względu na swoją twardość mogą przy czyszczeniu trwale zadrapać powierzchnię szkieł. Szczególnie narażone są na to okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne z soczewkami wykonanymi z lekkich tworzyw sztucznych.

Myjąc oprawki i soczewki wodą można użyć odrobiny delikatnego detergentu. Unikać przy tym silnych środków myjących, które mogą uszkodzić tworzywo oraz preparatów zawierających balsamy do skóry.

Przed czyszczeniem okularów zawsze należy pozbyć się z powierzchni szkieł kurzu i drobinek piasku. Nawet jeżeli używana jest miękka ściereczka do okularów zadziałają one jak papier ścierny.

Usuwanie zanieczyszczeń będzie znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne, jeżeli nieużywana para przechowywana będzie w etui na okulary. Zabezpieczy to przed osadzaniem się kurzu i uszkodzeniami mechanicznymi. Włożona do futerału ściereczka do czyszczenia okularów posłużyć może jako dodatkowa amortyzacja.

Specjalne preparaty do czyszczenia okularów

Doskonałą alternatywą dla wody i detergentów są też specjalistyczne środki czyszczące. Są one specjalnie przystosowane do usuwania zabrudzeń ze stosunkowo delikatnych oprawek oraz soczewek. Płyn do czyszczenia okularów dostarczany jest w wygodnym opakowaniu z aplikatorem, dzięki czemu można zabrać go ze sobą wszędzie – również w podróż, na górski szczyt czy plażę, czyli wszędzie gdzie trudno o kran z bieżącą wodą.

Uniwersalny środek do czyszczenia okularów przeznaczony jest do usuwania zabrudzeń ze szkieł korekcyjnych, przeciwsłonecznych i sportowych oraz gogli narciarskich. Z powodzeniem stosować można go też do ekranów i monitorów.

Jeżeli posiadamy okulary z powłoką antyrefleksyjną warto zainwestować w środek przystosowany specjalnie do nich. Jest to również bardzo dobry wybór w przypadku miłośników fotografii – większość kamer i aparatów posiada obecnie obiektywy z soczewkami pokrytymi warstwą antyrefleksyjną.

Okulary sportowe oraz gogle narciarskie warto chronić przed zaparowaniem. W tym celu produkowane są specjalne płyny do okularów Anti-Fog, które zawierają dodatki chroniące soczewki przed osadzaniem się skondensowanej pary wodnej.