Silne słońce często bolesne dla oczu czy letnie eskapady nad morze mogą znacząco przyczynić się do pogłębienia wad wzroku lub pojawienia się nowych problemów z widzeniem. Warto zainwestować w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z wysokimi filtrami UV, by profesjonalnie zadbać o oczy. Okulary z bazaru nie są najlepszym wyjściem, mogą wręcz zaszkodzić. Inną możliwością jest zakup specjalnych nakładek, które zakłada się na standardowe okulary korekcyjne.

Filtry UV to obowiązek

Wykorzystane w okularach szkła w ciemnych kolorach powinny posiadać odpowednie filtry UV. Takie rozwiązanie pomaga chronić wzrok przed mocnym słońcem. Co istotne, źrenice rozszerzają się w ciemnych pomieszczeniach oraz podczas noszenia okularów z ciemnymi lub czarnymi szkłami. Brak filtrów UV może sprawić, że do wnętrza oka dotrze więcej szkodliwego promieniowania. Zamiast pomóc oczom – sami sobie wyrządzamy szkodę. Należy wybierać wyłącznie okulary ze szkłami z filtrami UV. Przeciwsłoneczne i tanie okulary z pobliskiego sklepu lub bazaru nie są bezpieczne dla naszego wzroku. Lepiej zainwestować w swoje zdrowie oraz wybrać droższe, ale rzeczywiście chroniące wzrok okulary, niż wywołać nieprzyjemne skutki uboczne z powodu akcesoriów nieposiadających certyfikatów.

Wielkość szkieł w okularach przeciwsłonecznych

Nie wystarczy zakup pierwszych lepszych okularów przeciwsłonecznych. Należy zwrócić uwagę m.in. na filtry zastosowane w szkłach, posiadane przez produkt certyfikaty oraz… wielkość szkieł! Ochrona wyłącznie gałek ocznych przed silnym promieniowaniem to niewiele. Należy osłonić również obszar wokół oczu. W ten sposób światło słoneczne nie podrażnia oczodołów oraz w znacznie mniejszym stopniu dociera do gałek ocznych. Okulary ze szkłami przeciwsłonecznymi o dużej powierzchni umożliwiają ochronę wzroku na najwyższym poziomie.

Okulary zamiast soczewek

Wielu zwolenników soczewek nie chce z nich zrezygnować, jednak brak odpowiedniej higieny może mieć fatalne skutki. Podczas kąpieli w jeziorach, basenach lub morskiej wodzie należy zdejmować soczewki, ewentualnie stosować jednodniowe szkła kontaktowe. W zbiornikach wodnych znajduje się bowiem wiele drobnoustrojów, które mogą dostać się między soczewkę a gałkę oczną i wywołać silne stany zapalne oczu lub nieodwracalne problemy z widzeniem. Podczas wakacyjnych wyjazdów czy eskapad w tropikalne kraje sprawdzą się okulary korekcyjne z przyciemnianymi szkłami. Istnieje również możliwość noszenia zwykłych korekcyjnych okularów oraz zamontowania specjalnych nakładek. Nakładki przeciwsłoneczne są o wiele tańsze niż nowe okulary, ponadto łatwo dopasować je do posiadanego sprzętu.

Okulary nie tylko na słoneczne dni

Warto korzystać z okularów przeciwsłonecznych przez cały rok, nie tylko w okresie lata i w silnie nasłonecznione dni. Promieniowanie oddziałuje na ludzki organizm nieustannie, przez cztery pory roku. Także podczas letnich, lecz pochmurnych dni, słońce przenika warstwy chmur i dociera do powierzchni ziemi. Okulary przeciwsłoneczne przydadzą się na co dzień, do długotrwałego użytkowania.